czwartek, 28 marca 2013

196. Autobacs Super GT 2013

196. Autobacs Super GT 2013 staryjaponiec blog 自動車競技
Wkrótce rozpocznie się kolejny sezon japońskiej ligi Super GT. Pierwszy wyścig już 6 kwietnia 2013r., czas więc na zapowiedź nowego sezonu oraz krótkie podsumowanie poprzedniego. Skupie się na japońskich samochodach.
Krótkie podsumowanie Super GT 2012.


Sezon 2012 to debiut Hondy CR-Z (TEAM MUGEN: Hideki Mutoh i Daisuke Nakajima) oraz Subaru BRZ (R&D SPORT: Tetsuya Yamano i Kota Sasaki) w klasie GT300.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Subaru BRZ 自動車競技


Debiut raczej średnio udany, bez żadnego zwycięstwa w wyścigach, pod koniec sezonu CR-Z zajął czternaste miejsce w klasyfikacji drużynowej oraz piętnaste w klasyfikacji kierowców, natomiast BRZ odpowiednio dwunaste i czternaste, czyli ogólnie środek stawki. Jeśli chodzi o pojedyncze osiągnięcia, tutaj góruje Honda.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Honda CR-Z


CR-Z jako pierwszy hybrydowy samochód w historii Super GT wygrał kwalifikacje (runda 5), poza tym, kwalifikacje do JAF GP ukończył na drugim miejscu, natomiast jeśli chodzi o wyścigi, zajął trzecie miejsce w rundzie 6 oraz drugie podczas JAF GP.

Jako ciekawostkę można dodać debiutującą w GT300, hybrydową Toyotę Prius z teamu APR, ale ona również wypadła średnio, chociaż o dziwo lepiej niż ww. dwójka!

Dziewiąte miejsce w klasyfikacji drużynowej i dziesiąte w klasyfikacji kierowców. Małe sukcesy to trzecie miejsce w kwalifikacjach podczas rundy 4 oraz drugie miejsce podczas wyścigu w rundzie 6.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Toyota Prius


Mistrzostwo GT500 w sezonie 2012 Super GT, trafiło do zespołu MOLA (Masataka Yanagida i Ronnie Quintarelli) który jeździł Nissanem GT-R. To ich drugie mistrzostwo pod rząd. Zaraz za nim uplasowali się LEXUS TEAM ZENT CERUMO oraz LEXUS TEAM SARD, którzy jeździli Lexusem SC430.Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Nissan GT-R 自動車競技

Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Nissan, Subaru, Lamborghini

Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Toyota, BMW, Porsche

Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, BMW, Nissan, Honda 自動車競技

Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Nissan, Lamborghini
Zapowiedź Super GT 2013.


Nowy sezon, to tradycyjnie trochę zmian oraz bardzo ciekawych zapowiedzi.

Jeśli chodzi o kalendarz wyścigów, są dwie zmiany, termin rundy 3 został przesunięty aby nie kolidował z Le Mans 24 Hours, podobnie z rundą 7, gdzie zwiększono odstęp czasu między Asian Le Mans Series. Na maj zaplanowany został wyścig pokazowy w Południowej Korei. W sumie odbędzie się 11 wyścigów.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs


Nastąpiły reorganizacje w regulaminie Super GT oraz zapowiedzi. Sezon 2013 jest ostatnim w którym obowiązywać będą stare zasady GT500, od 2014 wchodzą ujednolicone zasady z niemiecką serią DTM oraz amerykańskimi GRAND-AM i IMSA. W klasie GT300 weszły nowe przepisy, które wyeliminowały pojazdy klasy LM-GTE i prototypy, takie jak Shiden oraz ASL Garaiya.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs 自動車競技

Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs


Drużyny które używały tych pojazdów, przesiadły się do nowych maszyn, AUTOBACS RACING TEAM AGURI zamiast ASL Garaiya będą używali Hondy CR-Z, natomiast CARS TOKAI DREAM28 zamiast Shiden wybrali McLarena MP4-12C GT3. Od teraz w GT300 mogą jeździć tylko samochody z klas FIA-GT3 i JAF-GT, które bazują na modelach aktualnie produkowanych.

Wśród kierowców nastąpiło trochę transferów. Daisuke Nakajima przeszedł z zespołu TEAM MUGEN (GT300 Honda CR-Z) do NAKAJIMA RACING (GT500 Honda HSV-010 GT), w drugą stronę powędrował Yuhki Nakayama. Podobna zamiana miała miejsce w przypadku Takashi Kobayashi i Kosuke Matsuura z teamu AUTOBACS RACING TEAM AGURI, zawodnicy zamienili się miejscami, Kobayashi przeszedł do GT300, a Matsuura do GT500. Takashi Kogure przeszedł z WEIDER HONDA RACING do TEAM KUNIMITSU. Istotne i zaskakujące zmiany nastąpiły w trzech zespołach Nissana (MOLA, NISMO i KONDO RACING), mistrzowie GT500 czyli Masataka Yanagida i Ronnie Quintarelli (MOLA) przeszli do NISMO, Satoshi Motoyama z NISMO przeszedł do MOLA, a Michael Krumm z NISMO trafił do KONDO RACING. Nowi kierowcy w Super GT, to między innymi Frédéric Makowiecki znany z FIA GT1 World Championship i Le Mans 24 który trafił do WEIDER HONDA RACING, kolejnym kierowcą jest mistrz Japan F3 N Class z poprzedniego sezonu - Daiki Sasaki, który trafił do NDDP RACING, oraz nowy nabytek TOM'S - James Rossiter, kierowca testowy Force India z F1.

Wśród samochodów, główna japońska czwórka rywali przedstawiła swoje pojazdy i plany na obecny sezon.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Nissan GT-R 自動車競技


Nissan wystawi cztery modele GT-R w klasie GT500, które znajdą się w zespołach MOLA, NISMO, KONDO RACING oraz TEAM IMPUL. Poprawa silnika oraz aerodynamiki, były podstawowymi celami podczas opracowywania modelu GT-R z klasy GT500 na sezon 2013. W klasie GT300 jeździć będą również cztery GT-R (NDDP RACING, BONDS RACING, DIJON RACING i TOMEI SPORTS).


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Honda HSV-010GT


Honda zaprezentuje w GT500 pięć modeli HSV-010 GT, które znajdą się w pięciu zespołach: AUTOBACS RACING TEAM AGURI, KEIHIN REAL RACING, WEIDER HONDA RACING, EPSON NAKAJIMA RACING oraz TEAM KUNIMITSU. Wielkimi krokami zbliża się pożegnanie modelu HSV-010 GT, jeszcze nie w tym sezonie, ale w kolejnym, HSV-010 GT odejdzie na emeryturę, ponieważ na jego miejsce Honda szykuje... nowego NSX! Wyścigowy model jest opracowywany z myślą o ujednoliconych regułach (Super GT, DTM, GRAND-AM i IMSA), które wejdą w sezonie 2014. W klasie GT300 dojdzie kolejna Honda CR-Z, obok zespołu TEAM MUGEN pojawi się AUTOBACS RACING TEAM AGURI. Honda celuje w pierwsze zwycięstwo hybrydowego samochodu w Super GT.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Toyota, Lexus SC430


W przypadku Toyoty, podobnie jak rok wcześniej, sześć Lexusów SC430 wejdzie do rywalizacji w klasie GT500, samochodu będą używać zespoły LEXUS TEAM LEMANS ENEOS, LEXUS TEAM WEDSSPORT BANDOH, LEXUS TEAM PETRONAS TOM'S, LEXUS TEAM KEEPER TOM'S, LEXUS TEAM ZENT CERUMO oraz LEXUS TEAM SARD. Ostatnie mistrzostwo GT500 wpadło w 2010 roku, od tamtego czasu liderzy się zmielini, Toyota coraz mocniej depcze po piętach Hondzie i Nissanowi, w 2011 r. była szósta, a rok temu już druga. Ciągle brak informacji na temat LFA w Super GT, w poprzednich sezonach były plotki, że Toyota szykuje ten model, ale najwidoczniej skupili się na SC430. W klasie GT300 pozostaje hybrydowa Prius, która podobnie jak hybrydowa Honda CR-Z cały czas poluje na swoje pierwsze zwycięstwo, aby wpisać się na karty historii Super GT.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Subaru BRZ, boxer 自動車競技


Subaru, pomimo średniego poprzedniego sezonu, ani myśli o rezygnacji. Po doświadczeniach i wyciągnięciu wniosków, z myślą o nowym sezonie wyścigowy model BRZ został opracowany na nowo, to zupełnie nowa maszyna! Poza tym, zespół R&D SPORT postanowił zmienić dostawcę opon na Michelin. Zobaczymy jak "nowy" BRZ będzie spisywał się w sezonie 2013.

Ogólnie, w klasie GT500 wystartuje 15 japońskich maszyn, a w GT300 - 26 samochodów.


Super GT, japońska liga wyścigowa, seria, JDM, japanese, racing, Autobacs, Nissan GT-R


Pozostaje już tylko ustawić sobie przypomnienia w kalendarzu i śledzić zmagania.

6-7 kwietnia
Runda 1 - Okayama International Circuit

28-29 kwietnia
Runda 2 - Fuji Speedway

18-19 maja
Wyścig pokazowy - Korean International Circuit

15-16 czerwca
Runda 3 - Sepang International Circuit

27-28 lipca
Runda 4 - Sportsland SUGO

17-18 sierpnia
Runda 5 - Suzuka Circuit

7-8 września
Runda 6 - Fuji Speedway

22 września
Asian Le Mans @ Fuji Speedway (GT300)

5-6 października
Runda 7 - Autopolis

2-3 listopada
Runda 8 - Twin Ring Motegi

15-16-17 listopada
JAF GP - Fuji Speedway
Na koniec, strony które zawierają materiały na temat Super GT:

Newsy, wyniki, opisy:
http://supergt.net/en/ (oficjalna strona, kopalnia informacji, jest tam wszystko co potrzeba)
http://as-web.jp/news/?c_id=2 (galerie zdjęć + newsy po japońsku, ale można tłumaczyć translatorem)
http://www.fmotor.jp/sgt/ (tak samo jak powyżej, można tłumaczyć translatorem)

Filmy - skróty oraz pełne kilkugodzinne wyścigi:
http://www.youtube.com/user/supergtracing (tutaj będą pojawiały się skróty z obecnego sezonu)

Źródła zdjęć (photo sources):

0 komentarze:

Prześlij komentarz