wtorek, 17 listopada 2015

360. Blog update #08

360. Blog update #08 staryjaponiecZacząłem nieco odświeżać wygląd bloga. Moja ulubiona, czarna kolorystyka, wg mnie ma mocne strony jeśli chodzi o przeglądanie zdjęć, które to zachowują wtedy więcej detali. Zdecydowanie pasuje na foto-bloga. Jednak na tym blogu, od jakiegoś czasu obserwuję pewną "dolegliwość", być może to tylko moje odczucie, ale tak czy inaczej, po przeczytaniu jakiegoś wpisu, nawet średniej długości, kiedy człowiek odrywa wzrok od monitora, widzi... cholerne pasy przed oczami. Zbyt wysoki kontrast między czcionką a tłem. Prawdopodobnie na urządzeniach przenośnych nie jest to tak widoczne. Próbowałem to niwelować, poprzez zmniejszanie "oczojebności", zastąpienie najjaśniejszej kolorystyki czcionki (białej) na nieco ciemniejszą i odwrotnie jeśli chodzi o tło, ale raczej nic się nie zmienia. Dlatego postanowiłem spróbować innej drogi. Szukałem koloru, który wg mnie, kojarzy się z jakąś taką... nostalgią, czym starym, aby jakoś próbować wpasować to w tematykę bloga o - jakby nie było - starych samochodach, być może takie zagranie niekoniecznie jest potrzebne, no ale takie miałem widzimisię, coś mnie nawiedziło ostatniej nocy. Po kilku próbach, wyszedł z tego taki właśnie lekko zżółkło-zielony motyw, który choć z początku nadawał się do poprawy, to jednak im więcej testuję, tym bardziej się do niego przekonuję, szczególnie przeglądając te długie wpisy. Po głowie chodzi mi jeszcze częściowe wykorzystanie motywu sepia, ale nie wiem czy ktoś nie posądzi mnie o "plagiat" japanesenostalgiccar.com, oczywiście z mojej strony byłoby to kompletnie niezamierzone, po prostu od dawna uwielbiam kolorystykę sepia. Niestety po raz kolejny muszę przerabiać wszystkie wpisy w których są odtwarzacze wideo, ponieważ zmienił się szablon, ułomność części specyfikacji HTML5 jest bolesna, no ale trudno, tym razem umieszczam wideo z pomocą tej strony http://embedresponsively.com/ oby sprawdziło się długowiecznie. Zrezygnowałem również ze zdjęcia w nagłówku, w dużej mierze to była taka moja propozycja dla odwiedzających bloga, aby podsyłali swoje fotki, jednak w ciągu roku dostałem może 2-3 zdjęcia, resztę musiałem szukać samemu, najczęściej nie dostając żadnej odpowiedzi od właściciela samochodu lub fotografa (w kwestii wykorzystania zdjęcia), więc póki co porzucam tą opcję. Poza tym, włączyłem szyfrowanie HTTPS dla bloga, jeśli dla kogoś wynikną z tego jakiekolwiek problemy, proszę o kontakt.

8 komentarzy:

 1. Jak dla mnie bomba.
  Tylko jedna uwaga, która wyszła podczas czytania tego wpisu... Zwiększ odstępy między wierszami i lekko powiększ i pogrub czcionkę bo oczy się męczą. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Zamierzam coś z tym zrobić, nie wiem czemu ale na Chrome jest to zdecydowanie bardziej dokuczliwe (niedokładna czcionka), niż na Firefox. No ale tak jak pisze wyżej na czerwono, prace posuwają się powoli do przodu :) Dużo rzeczy do poprawy.

   Usuń
 2. Ciekawa zmiana, co do męczenia oczu masz rację. Używam chrome i czcionka jest trochę za mała i wszystko się zlewa. Jednak Twoje wpisy są na tyle ciekawe i wciągające że nie czuję zmęczenia oczu podczas czytania. Dopiero po są lekkie mroczki, ale dla ciekawego wpisu warto poświęcić wzrok :) Pozdro!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki. Zmieniłem i powiększyłem czcionkę, natomiast zmiana odstępów między wierszami jest niedostępna w panelu szablonu, chyba trzeba grzebać w kodzie. Na Chrome, czcionka nadal nie wygląda tak wyraźnie, jak na Firefox. Dziwne. Ale w wolnych chwilach, będę z tym próbował walczyć.

   Usuń
  2. No i udało się. Odstępy zwiększone.

   Usuń
  3. Teraz jest zajebiście. Czekam na kolejne wpisy!

   Usuń
 3. Jak zmniejszyć koszty codziennego użytkowania samochodu?
  http://www.finansemlodegopolaka.pl/jak-zmniejszyc-koszty-eksploatacji-samochodu

  OdpowiedzUsuń